Під час Північної війни між Російською імперією та Королівством Швеція у 1700–1721 рр. за панування на Балтиці, й в цілому — за домінування у Східній Європі, в період з 1706 по 1707 рр. в районі між Острогом та Дубно було зосереджено значні військові сили Російської імперії під командуванням фельдмаршала Шереметєва, який знаходився в Острозі. (див. Рис. 1)
В кінці 1706 року російські війська мали наступне розміщення: фельдмаршал Шереметєв з піхотою займав Дубно і Острог; князь Меншиков з драгунами знаходився в частині Люблінського воєводства, біля Жолкви і Яворова; генерал Аларт і фон-Верден стерегли війська генерала Левенгаупта між Західною Двіною і Дніпром, займаючи Полоцьк і Могильов; в останньому пункті знаходився і Преображенський полк, офіцерам якого, що перебували у відпустці, строго було наказано прибути до місця служби до 1 січня 1707 року.
10 грудня 1706 року цар Петро І виїхав із С.-Петербурга в Нарву з наміром їхати до Москви, але отримав з кур'єром Свєчиним вістку, що польський король Август ІІ поїхав до шведського короля в Саксонію. Вирушив він 15-го на Великі Луки в Смоленськ, куди прибув 19-го і, напевне, по запропонованому йому фон-Кирхеном списку офіцерів Преображенського полку, власноручно перевів багатьох із них у вищі чини, з переводом з метою вирівняти одні роти з іншими. Зі Смоленська цар Петро повідомив польського гетьмана Огинського, що у зв'язку з цими подіями їдемо на Волинь до армії і далі в Жолкву. В Київ цар Петро І приїхав 24 грудня 1706 р звідки вирушив на Острог та Дубно. 28 грудня Петро І прибув в Жолкви до князя Меншикова, який тут квартирував. В Жовкві на зустріч з царем зібрались фельдмаршал граф Шеремєтєв, генерал Меншиков та інші генерали, російські міністри та польські сенатори.
На початку 1707 року Преображенський полк був розміщений під Мозирем. Забезпечення полку провіантом з Мінську було затруднене, приміщень для розміщення полку було обмаль.
Розхід людей в полку був значний, за списком необхідно було мати 3548 чоловік в наявності було 2736 чоловік. В кінці березня лейб-гвардії Преображенський полк виступив з під Петрокова, що поблизу Мозиря, в Острог для проведення доукомплектування та переозброєння.
12 квітня Преображенський полк прибув в Острог на з’єднання з піхотою Шереметєва, де спочатку розмістились в тісних квартирах, а з настанням потепління були виведені в табір, де три батальйони залишались до кінця серпня, а перший батальйон в кінному строю під командою майора князя Долгорукова з гренадерською ротою 13 липня виступив в Люблін і далі на Варшаву для супроводу царя Петра І під час його перебування у Польщі, згодом туди ж послідувала і бомбардирська рота.
Царь Петро І до 30 квітня 1707 року знаходився в Жолкві, звідки відправився в Дубно, де оглянув піхотні полки. При зустрічі з царем були: генерал князь Репнін, граф Шереметєв та гетьман Мазепа. З Дубно цар відправився в Люблін, де отримав звістку про наміри Карла XІІ вторгнутись в Росію.
Ще до відїзду з Жолкви в Дубно Петро І дав розпорядження командуючому Преображенським полком підполковнику фон-Кирхену забезпечити перший батальйон з гренадерською та бомбардирською ротою верховими кіньми за рахунок офіцерських коней. (див. Рис. 2)
26 квітня за декілька днів до від’їзду з Жолкви Петро І також писав Ушакову з проханням як можна швидше прислати в Острог коней на Преображенський батальйон в яких є велика потреба.
За час перебування полку в Острозі з 12 квітня до кінця серпня проводилось забезпечення полку верховими кіньми з метою щоб полки могли здійснювати без особливої напруги швидке пересування на значні відстані. Піхотні полки хотіли перевести в драгунські. Для забезпечення Преображенського полку коней повинен був доставити до Острога з Брянська майор лейб-гвардии Преображенского полка Корчмин а з Києва гетьман Мазепа. Доставка сідел та іншого спорядження за драгунським положенням доручалася князю Ромоданівському через Іжорську канцелярію.
Коні приведені Бутирським канцеляристом Олександром Думбяга, в кількості 812 були розподілені між першим батальйоном та гренадерською ротою; з них 6 коней вороних дісталося підполковнику фон-Кірхену і 7 гнідих залишені в запасі. 1-й батальйон з гренадерською ротою виступили в похід з Острога на Варшаву, під командуванням майора князя Василя Володимировича Долгорукова. 13 липня, маючи у своєму складі службових і неслужбових 1016 чоловік і з ними 808 коней, а саме: в гренадерській роті – 205, в 1-й – 145, в 2-й – 149, в 3-й – 152, в 4-й -145, у гобоїстів, алебардників і майорського писаря - 12 коней. Крім того, в кожній роті, для перевезень важкого вантажу знаходилося 4 верблюди, а в гренадерській роті – 6.
В інших трьох батальйонах Преображенського полку перебувало (12 липня) службовців і не службовців, а також заротних – 2157, а з хворими і відпускниками 2606 чоловік (тут рахується і бомбардирська рота, що перебувала у відрядженні) і коней (19 липня) в ротах (крім бомбардирської) для сержантів, підпрапорщиків, фур¢єрів, каптенармусів, писарів, барабанщиків, капралів і солдатів 1918.
В серпні місяці підполковник фон-Кірхен відрядив до Москви капітан-поручика Бахміотова для отримання із Інгерманландської канцелярії всього спорядження драгунського строю на весь полк.
Так як Преображенський полк повинен був здійснювати переміщення в кінному строю, тому йому видали нові прапори меншого розміру, ніж попередні, один білий і 15 чорних, із зображенням на полотні голубого андріївського хреста під золотою короною, з двома пальмовими зеленими гілками з боків, по каймі білі, сині та червоні зубчики, бахрома золота. Ці знамена називались "карволантами".(див. Рис. 3) [1].
В Острозі полк отримав нові рушниці, виписані з Голландії, гренадерські шапки, провіантські сумки, шпаги та інші речі.
В кінці серпня 1707 року командуючий Преображенським полком фон-Кирхен з трьома батальйонами залишив Острог та направився в Гродно.
4 вересня 1707 року Петро І отримав повідомлення про переправу шведських військ через Одер і їх рух на Краков та Познань. З першим батальйоном Преображенського полку, гренадерською та бомбардирською ротами цар виступив з Варшави на Венгрово далі на Тикочин і Гродно де знаходився командуючий Преображенським полком фон-Кирхен з трьома батальйонами, що прибули з Острога на початку вересня. 16 вересня Петро І прибув в Гродно де йому був представлений Преображенський полк в кінному строю [2; с. 102-112 ].
Література:
1. Знамена і штандарти полків, батальйонів Російської армії. Піхота. Лейб-гвардія. Частина 1 [Електронний ресурс ]. Режим доступу: http://www.vexillographia.ru/russia/rarmy005.htm
2. Бобровский П.О. История лейб-гвардии Преображенского полка. Том второй. // С.Петербург, 1904 С. 102-112.
Рис.1 На карті “Північна війна 1700-1721рр” зображено зосередження російських військ між Острогом та Дубно в період 1706-1707 років.
Рис.2 З листа Петра І – командиру Преображенського полку підполковнику фон-Кирхену.
Рис.3 "Карволант" лейб-гвардії Преображенського полку.
Рис.4 Зображення офіцерів та солдатів лейб-гвардії Преображенського полку.
Тимощук Ігор – заступник начальника з навчально-виховної роботи Комунального закладу “Острозький обласний ліцей-інтернат з посиленою військово-фізичною підготовкою” Рівненської обласної ради